ورق استیل

ورق استیل چیست؟

ورق استیل از ترکیب آهن، کربن، کروم و نیکل به وجود می‌آید که سبب می‌شود این محصول کارایی بسیار بالایی از خود نشان دهد. همچنین اضافه شدن عنصر مولیبدن به این ورق، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از اسیدهای کاهنده را اضافه می‌کند. نکته جالبی که در این محصول وجود دارد این است که با تغییر درصد مولیبدن و کروم در ترکیبات آن می‌توان موجب تنوع در کارایی این ورق در بخش‌های مختلف صنعت شد. البته لازم به ذکر است که این تغییر در عناصر، بر قیمت ورق استیل بی‌تأثیر نخواهد بود.

 

انواع ورق استیل

بسته به نوع عناصر موجود در آلیاژ استیل، ورق های استیل خواص مکانیکی و شکل پذیری متفاوتی خواهند داشت. هرچقدر میزان کربن آن بیشتر باشد سختی استیل زیاد تر اما شکل پذیری آن مشکل تر می باشد. این ورق ها تحت استاندارد ASTM آمریکا تولید میشوند. ورق ها بر اساس آلیاژ ها تقسیم بندی میشوند که شامل:

    1.سری 400

در ورق استیل سری 400 میزان کربن آهن کم بوده و کروم و مولبیدن به عنوان عنصر اصلی در این آلیاژ محسوب میشود. استیل سری 400 بیشتر در زندگی روزمره و وسایل کوچک کاربرد دارد. از خواص استیل سری 400 میتوان به کرین و نیکل کم، جوش پذیری بالا، مقاوم به خوردگی، ضد زنگ بودن، خاصیت مغناطیسی اشاره کرد. استیل سری 400 دارای گریدهای 420،410 و 430 می باشد. که استیل 410 مقاوم در برابر سایش، استیل 420 گرید مخصوص کارد و چنگال و استیل 430 گرید مخصوص دکوراسیون است و برای تزئینات منزل و اتومبیل کاربرد دارد.

     2.سری 300

رایجترین فولاد ضد زنگ استیل سری 300 می باشد که این نوع استیل خود دارای انواع گرید های مختلف نظیر 309،310،303، 304، 305،316،321 و 347 می باشد. که در بین تمام این گرید ها 304 از سایرین پر مصرف تر می باشد. این استیل دارای خواصی نظیر مقاوم به خوردگی، قابلیت جوشکاری، انعطاف پذیر بودن، غیر مغناطیسی را دارند.

     3.سری 200

ورق استیل 201 که از فولاد آستنیتی ضد زنگ 201 به شماره 1.4372 ساخته شده است، دارای مقدار قابل توجهی عناصر کروم، نیکل و منگنز است. از ویژگی های اصلی این ورق می توان به استحکام و مقاومت به خوردگی بالا(کمتر از سری فولادهای 316 و 304) اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این ورق می توان به غیر مغناطیسی بودن و چقرمگی آن در دماهای پایین اشاره کرد. از این ورق می توان در کارهایی مانند ساخت وسایل آشپزخانه و وسایلی که با مواد غذایی در تماس اند، واگن ها، تریلرها و تراکتورها، داخل وسایل نقیله و … استفاده کرد.

ورق استیل بگیر و نگیر

آلیاژ های بسیار متنوعی برای ساخت ورق به کار برده می شوند ولی کلیه آنها در یک طبقه بندی به دو گونه ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر دسته بندی می شوند. اگرچه طبقه بندی ها و فاکتور های متنوع دیگری از آن ها هم در بازار موجود هستند که در قیاس با این دو گروه ورق استیل بگیر و نگیر مصارف کمتری داشته و این ۲ گونه پر استفاده ترین اقسام ورق استیل در حرفه های متنوع می باشند.

تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر را میزان یک ماده استفاده شده در آن مشخص می نماید. ورق استیل نگیر در ساختار خود شامل کروم بسیار زیادی بوده و متقابلا ورق استیل نگیر این ماده را خیلی کمتر در فرمولاسیون خود به کار برده است. از دیگر تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر در مغناطیسی بودن آنها می باشد. نوع بگیر دارای خواص مغناطیسی بوده و به وسیله آهنربا جذب می شود ولی نوع نگیر به وسیله آهنربا جذب نشده و خواص مغناطیسی ندارد.

یکی از بهترین و ساده ترین راه های تشخیص ورق بگیر از ورق نگیر همراه داشتن یک آهنربا است که از وجود هرگونه اشتباه در فروش آن جلوگیری به عمل می آورد.

× نیاز به مشاوره دارید؟