ورق استیل چیست؟

ورق استیل یک آلیاژ فلزی رایج است که در بسیاری از محصولات و صنایع استفاده می شود. قرن هاست که وجود داشته و به دلیل استحکام، دوام و توانایی مقاومت در برابر خوردگی محبوبیت زیادی دارد. ورق استیل که در همه چیز از اتومبیل گرفته تا آسمان خراش ها استفاده می شود، یک ماده همه کاره است که می تواند به اشکال یا اندازه های مختلف شکل داده و شکل بگیرد. ‘ورق فولادی ضد زنگ’ نوعی فولاد است که حاوی کروم است که از اکسیداسیون آهن (زنگ زدگی) جلوگیری می کند. آن را به یک انتخاب عالی برای هر نوع پردازش شیمیایی که در آن مقاومت در برابر دمای بالا، استحکام جامع و مقاومت شیمیایی مورد نظر است تبدیل می کند. همچنین می‌تواند به عنوان یک ویژگی معماری یا روکش دیوار در ساختمان‌ها استفاده شود، زیرا می‌تواند از نظر زیبایی ظاهری زیبا و در عین حال دوام بالاتری نسبت به سایر مصالح ارائه دهد.

 

.

.

.

.

.

سام استیل

انواع ورق استیل

ورق استیل به دلیل استحکام و انعطاف پذیری یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی است. این در اشکال مختلف، از جمله ورق فولادی ضد زنگ، که برای انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی طراحی شده است، وجود دارد. ورق استنلس استیل نیز به دلیل ویژگی های زیبایی شناختی برتر، با توانایی آن برای به دست آوردن پوشش زیبای براق یا مات، انتخاب مورد علاقه در بین طراحان صنعتی است. همچنین می‌توان آن را به شکل‌ها و الگوهای پیچیده کار کرد و به خوبی به کاربردهای تزئینی مانند نرده‌ها و دیگر عناصر معماری کمک می‌کند.

.

.

.

.

.

  1.سری 400

در ورق استیل سری 400 میزان کربن آهن کم بوده و کروم و مولبیدن به عنوان عنصر اصلی در این آلیاژ محسوب میشود. استیل سری 400 بیشتر در زندگی روزمره و وسایل کوچک کاربرد دارد. از خواص استیل سری 400 میتوان به کرین و نیکل کم، جوش پذیری بالا، مقاوم به خوردگی، ضد زنگ بودن، خاصیت مغناطیسی اشاره کرد. استیل سری 400 دارای گریدهای 420،410 و 430 می باشد. که استیل 410 مقاوم در برابر سایش، استیل 420 گرید مخصوص کارد و چنگال و استیل 430 گرید مخصوص دکوراسیون است و برای تزئینات منزل و اتومبیل کاربرد دارد.

     2.سری 300

رایجترین فولاد ضد زنگ استیل سری 300 می باشد که این نوع استیل خود دارای انواع گرید های مختلف نظیر 309،310،303، 304، 305،316،321 و 347 می باشد. که در بین تمام این گرید ها 304 از سایرین پر مصرف تر می باشد. این استیل دارای خواصی نظیر مقاوم به خوردگی، قابلیت جوشکاری، انعطاف پذیر بودن، غیر مغناطیسی را دارند.

     3.سری 200

ورق استیل 201 که از فولاد آستنیتی ضد زنگ 201 به شماره 1.4372 ساخته شده است، دارای مقدار قابل توجهی عناصر کروم، نیکل و منگنز است.ویژگی های اصلی این ورق می توان به استحکام و مقاومت به خوردگی بالا(کمتر از سری فولادهای 316 و 304) اشاره کرد.دیگر ویژگی های این ورق می توان به غیر مغناطیسی بودن و چقرمگی آن در دماهای پایین اشاره کرد. از این ورق می توان در کارهایی مانند ساخت وسایل آشپزخانه و وسایلی که با مواد غذایی در تماس اند، واگن ها، تریلرها و تراکتورها، داخل وسایل نقیله و … استفاده کرد.
سام استیل
سام استیل

.

.

.

.

.

ورق استیل بگیر و نگیر

آلیاژ های بسیار متنوعی برای ساخت ورق به کار برده می شوند ولی کلیه آنها در یک طبقه بندی به دو گونه ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر دسته بندی می شوند. اگرچه طبقه بندی ها و فاکتور های متنوع دیگری از آن ها هم در بازار موجود هستند که در قیاس با این دو گروه ورق استیل بگیر و نگیر مصارف کمتری داشته و این ۲ گونه پر استفاده ترین اقسام ورق استیل در حرفه های متنوع می باشند.

تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر را میزان یک ماده استفاده شده در آن مشخص می نماید. ورق استیل نگیر در ساختار خود شامل کروم بسیار زیادی بوده و متقابلا ورق استیل نگیر این ماده را خیلی کمتر در فرمولاسیون خود به کار برده است. از دیگر تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر در مغناطیسی بودن آنها می باشد. نوع بگیر دارای خواص مغناطیسی بوده و به وسیله آهنربا جذب می شود ولی نوع نگیر به وسیله آهنربا جذب نشده و خواص مغناطیسی ندارد.

یکی از بهترین و ساده ترین راه های تشخیص ورق بگیر از ورق نگیر همراه داشتن یک آهنربا است که از وجود هرگونه اشتباه در فروش آن جلوگیری به عمل می آورد.

سام استیل

کاربرد های ورق استیل

ورق استنلس استیل یک ماده همه کاره است که می تواند برای کاربردهای مختلف از صنعتی و تجاری گرفته تا مسکونی استفاده شود. از لحاظ تاریخی، ورق‌های فولادی ضد زنگ برای کاربردهایی مانند سینک ظرفشویی و کانتر مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما به دلیل قابلیت شکل‌دهی، جوش و برش، کاربردهای دیگری نیز دارند. از حصارهای مسکونی و ظروف نوشیدنی گرفته تا اجزای خودرو و تیغه های توربین، ورق فولادی ضد زنگ دارای استحکام، دوام، مقاومت در برابر خوردگی و ویژگی های زیبایی است که آن را برای مجموعه ای از صنایع مناسب می کند. با مجموعه ای از گریدها و اندازه های مختلف موجود در بازار امروز، پیدا کردن ورق فولادی مناسب برای نیازهای شما آسان تر از همیشه است.

این مطلب برایتان مفید بود؟ به این صفحه هم نگاهی بیاندازید