لوله استیل

لوله استیل چیست؟

لوله استیل همان طور که از نامش مشخص است، از جنس استیل بوده و ویژگی های این آلیاژ را دارا می باشد و در صنایع مختلف کاربرد دارد و استفاده از این نوع لوله موجب سهولت در انتقال انواع تولیدات می گردد.

انواع لوله استیل

این لوله را می ‌توان توسط دو روش کاملاً مجزا به‌ صورت بدون درز و یا به‌ صورت جوش داده‌ شده ساخت.
لوله ها بر اساس روش تولید به دو دسته تقسیم می شوند:
  • بدون درز جوش (Seamless)
  • با درز جوش (Welded)

Pipe و Tube 

هر دو لغت Pipe و Tube به معنی لوله هستند.
ولی از Pipe برای انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر به فاصله نسبتا زیاد و از Tube برای گردش سیال در داخل یک سیستم یا ماشین محدود، به منظور انتقال انرژی و سیستم های ابزار دقیق به کار میرود.

کاربرد لوله استیل

مصرف اولیه لوله های استیل در حمل ونقل فواصل طولانی در محصولاتی از جمله نفت، گاز و آب، در لوازم خانگی معمولی مانند یخچال ها و نیز سیستم های گرمایشی و لوله کشی خانه ها می باشد.

انواع آلیاژهای لوله استیل

1- آلیاژ استیل 201

الیاژ استیل 201 در واقع نوعی استیل ضدزنگ به شمار می آید که به میزان نصف آلیاژ مرسوم استنلس نیکل در آن وجود دارد و مقدار نیتروژن و منگنز آن افزایش یافته است. قیمت این آلیاژ در مقایسه با سایر آلیاژها ارزان تر می باشد. استیل 201 نوعی فلز آستنیتی می باشد که به دلیل میزان زیاد کروم و نیکل در آن و مقدار کمی کربن به یک استنلس غیرمغناطیسی تبدیل شده است.

 

2- آلیاژ استیل 304

استیل 304 نیز مانند آلیاژ 201 ضدزنگ می باشد که به اصلاح نگیر گفته می شود. جذب آهن ربا به این نوع استیل ممکن نخواهد بود. در ترکیبات تشکیل دهنده این استیل نیز مقداری کرم و نیکل وجود دارد که خاصیت مقاومت در برابر رطوبت را در این آلیاژ افزایش می دهد.

 

3- آلیاژ استیل 316

الیاژ استیل 316 نیز کاملا ضد آب و ضد اسید می باشد. این آلیاژ در برابر حرارت بالا مقاوم بوده است که برای مصارفی چون ساخت تجهیزات بیمارستانی و اتاق عمل از آن استفاده می شود.

 

4- آلیاژ استیل 309

لوله استیل 309 به دلیل مقاومت آن در برابر حرارت و همچنین درصد بالای کروم در آن (23%) که مفاومت در برابر خوردگی را حاصل می شود، کاربردهایی نظیر استفاده در پوشش و اجزای کوره ها، استفاده در موتور هواپیما، مبدل های حرارتی، قطعات اگزوز خودرو و… را دارا می باشد.

 

5- آلیاژ استیل 310

مزیت اصلی لوله استیل ۳۱۰ مقاوم بودن آن در برابر دماهای بالا می باشد.یکی از دلایلی که لوله استیل ۳۱۰ در برابر دمای بالا مقاوم می باشد ,وجود مولیبدن و نیکل بالا می باشد.  لوله استیل 310 بیشتر باعث خوردگی و صدمه متریال می شود. در بازار لوله استیل ۳۱۰ بیشتر فروش می رود ,زیرا به عنوان لوله های نسوز معروف می باشند.

از موارد مصرف لوله استیل ۳۱۰ استفاده در سیستم های مبدل حرارتی و مشعل ها استفاده می باشد. در لوله استیل ۳۱۰ به دلیل میزان کروم بالا قابلیت تحمل گرما تا دمای ۸۷۰ درجه سانتیگرد بدون اکسید شدن را دارند.

لوله های استنلس استیل ۳۱۰S  موجود  از خانواده نسوزها بوده و با تحمل کار در دمای ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد در صنایع مرتبط با محیط گرم و خورنده مناسب است .

× نیاز به مشاوره دارید؟